Žinynas:Privatumo politika

Iš Žinynas.
Jump to navigation Jump to search

Santrauka[keisti]

Jeigu tu tik skaitai wiki projekto svetaines, informacijos apie tave surenkama ne daugiau nei paprastai surenkama visų svetainių serverių loguose.

Jeigu prisidedi prie wiki projektų, tu viešai publikuoji kiekvieną surinktą žodį. Jeigu ką nors parašai, turėk galvoje, kad tai bus išsaugota visam laikui. Tai galioja straipsniams, naudotojo ir aptarimo puslapiams. Nedaugelis išimčių yra aprašytos žemiau.

Publikacijos wiki ir vieši duomenys[keisti]

Vien tik aplankius šias svetaines viešai neatskleidžiama tavo asmenybė (žiūrėk žemiau „Privatūs logai“).

Kai tu redaguoji bet kurį straipsnį wikyje, tu publikuoji dokumentą. Tai yra viešas aktas ir tu esi viešai identifikuojams kaip to pakeitimo autorius (-ė).

Autoriaus (-ės) identifikavimas[keisti]

Kai publikuoji puslapį, gali būti prisijungęs (-usi) arba neprisijungęs (-usi).

Jeigu esi prisijungęs (-usi), būsi identifikuotas (-a) pagal savo naudotojo vardą. Tai gali būti tavo tikras vardas, jeigu taip pasirenki, arba slapyvardis, jei esi užregistravęs (-usi) naują naudotojo vardą.

Jeigu esi neprisijungęs (-usi), būsi identifikuotas (-a) pagal savo tinklo IP adresą. Tai yra keturių skaičių serija, kuri nustato Interneto adresą, iš kurio prisijungi prie wiki. Priklausomai nuo tavo Interneto ryšio, šis skaičius gali nuvesti tik iki stambaus Interneto paslaugų tiekėjo (pavyzdžiui, tavo mokyklos, darbo vietos ar namo). Gali būti, kad privatūs asmenys panaudos tavo IP adresą tavo tapatybės nustatymui.

Suinteresuoti žmonės gali atsekti tavo tikrą asmenybę pagal IP adresą. Todėl jei tau neramu dėl privatumo, gali prisijungti ir rašyti straipsnius prisidengęs (-usi) slapyvardžiu. Tokiu atveju tavo IP adresas nebus viešai rodomas. Jis bus kurį laiką saugomas wiki serveriuose. Todėl tavo IP bus pasiekiamas tik programinių sistemų kūrėjams (ang. developers) ir gali būti paviešintas žemiau aprašytomis aplinkybėmis.

Tam tikrais atvejais darbdavys labai lengvai gali atsekti tavo IP adresą ir pagal tai surasti visus pakeitimus wiki projektuose, todėl slapyvardis gali geriau apsaugoti privatumą. Tačiau atsimink kiekvieną kartą atsijungti, jei daliniesi kompiuteriu. Taip neleisi kitiems naudoti savo naudotojo.

Slapukai (cookies)[keisti]

Wiki tau priskiria laikiną sesijos slapuką (PHPSESSID) kiekvieną sykį apsilankius svetainėje. Jei neketini niekada prisijungti, gali šį slapuką atmesti, tačiau be jo negali prisijungti. Užvėrus naršyklę, jis bus ištrintas.

Prisijungus gali būti priskirta ir daugiau slapukų (pvz., tokių, kurie išsaugo naudotojo vardą ar (pasirinktinai) slaptažodį, kad kaskart apsilankius svetainėje nereikėtų jo įvedinėti). Šie galioja iki 30 dienų. Gali juos ištrinti. Tai ypač patartina, jei naudoji viešą kompiuterį ir nenori, kad tavo naudotojo vardas būtų žinomas kitiems to kompiuterio naudotojams. (Taip pat tokiu atveju išvalyk laikinas naršyklės bylas cache)

Slaptažodžiai[keisti]

Wiki projektų bendruomenės bendravimas tarp naudotojų didele dalimi priklauso nuo reputacijos ir pagarbos, kurią kiekvienas prisidedantis naudotojas turi susikurti. Vartojo slaptažodis yra vienintelė garantija, kad vartotojo indėlis (pakeitimų istorija) yra teisingas ir dirbtinai nepakeistas. Visi naudotojai yra kviečiami pasirinkti stiprius slaptažodžius ir niekada jais nesidalinti. Niekas tiesiogiai ar netiesiogiai viešai neatskleis kito naudotojo slaptažodžio.

Privatūs logai[keisti]

Kiekvieną kartą, kai tu aplankai bet kurią svetainę, tu siunti web serveriui daug informacijos. Dauguma web serverių reguliariai atnaujina prisijungimo logus, kuriuose yra saugoma dalis tavo atsiųstos informacijos. Logai gali būti naudojami išsiaiškinti, kokie puslapiai yra populiariausi, kokios kitos svetainės turi nuorodas į šį puslapį ar kokias Interneto naršykles lankytojai naudoja. Vikimedija nenaudoja šių logų naudotojų veiksmams sekti.

Šie logai yra naudojami projektų statistikos puslapiams kurti; neapdoroti logų duomenys nėra paviešinami ir paprastai yra ištrinami po maždaug dviejų savaičių

Čia yra pavyzdys, kokia informacija yra išsaugoma po vieno puslapio peržiūros:

64.164.82.142 - - [21/Oct/2003:02:03:19 +0000]
"GET /wiki/draft_privacy_policy HTTP/1.1" 200 18084
"http://en.wikipedia.org/wiki/Wikimedia_projects:Village_pump"
"Mozilla/5.0 (Macintosh; U; PPC Mac OS X; en-us) AppleWebKit/85.7 (KHTML, like Gecko)Safari/85.5"

Logų duomenis gali peržiūrėti programinių sistemų kūrėjai, norėdami išspręsti techninius nesklandumus, sekti interneto robotų veiksmus, kurie gali perkrauti wiki serverius, ar labai retais vandalizmo ar piktnaudžiavimo atvejais atsekti tinklo adresą pagal naudotojo vardą.

Taisyklės apie privačių logų duomenų paviešinimą[keisti]

Vikimedija laikosi taisyklės, kad asmenis galinti identifikuoti informacija, surinkta serverių loguose, bus paviešinama programinių sistemų kūrėjų, kuriems ši informacija yra prieinama, tik šiais atvejais:

  1. reikalaujant teisėsaugos institucijoms;
  2. gavus leidimą iš vartotojo, apie kurį duomenys yra paviešinami;
  3. Vikimedijos Fondo (ang. Wikimedia Foundation) pirmininkui/ei, jo/s advokatui ar įgaliotiniui, jei tai yra būtina nagrinėjant piktnaudžiavimo ar vandalizmo atvejus;
  4. kai surinkta informacija yra apie interneto roboto veiksmus ir kai ši informacija yra reikalinga išspręsti ar pademonstruoti techninius nesklandumus;
  5. kai vartotojas be perstojo atliko vandalizmo aktus ar kitaip trikdė wiki veiklą, duomenys gali būti paviešinti norint palengvinti IP adresų blokavimą ar skundo rašymą vartotojo interneto paslaugų tiekėjui;
  6. kai tai yra pagrįstai reikalinga norint apsaugoti Vikimedijos Fondo, jos naudotojų ar visuomenės teises, nuosavybę ir užtikrinti saugumą.

Vikimedijos taisyklės neleidžia paviešinti tokių duomenų jokiais kitais atvejais.

Informacijos atskleidimas trečiosioms šalims[keisti]

Visą Vikimedijos projektų tekstą galima naudoti GFDL nustatytomis sąlygomis.

Vikimedia neparduos ir nesidalins surinkta privačia informacija, pavyzdžiui, elektroninio pašto adresais, su trečiosioms šalims, nebent naudotojas duotų tam sutikimą ar tai būtų privalu pagal įstatymą.

Informacijos saugumas[keisti]

Vikimedijos Fondas negarantuoja, kad tavo pateikta informacija nebus nelegaliai peržiūrėta. Ši informacija yra pasiekiama programinių sistemų kūrėjams.

Elektroninis paštas, konferencijos ir IRC[keisti]

Vikipaštas[keisti]

Tu gali pateikti savo elektroninio pašto adresą savo nustatymų skyrelyje. Tai leidžia kitiems prisijungusiems vartotojams nusiųsti tau elektroninį laišką per wiki (nebent ši funkcija yra išjungta tavo nustatymuose). Tavo adresas nebus atskleistas nebent tu atsakysi į laišką arba laiškas nepasiekęs adresato (tavęs) sugrįš siuntėjui (ang. bounce). Elektroninio pašto adresai gali būti naudojami Vikimedijos Fondo norint perduoti naujienas naudotojams didesniu mastu.

Jeigu tu nepateiksi elektroninio pašto adreso, tu negalėsi nustatyti naujo slaptažodžio, jei pamirši senąjį. Tačiau tu gali susisiekti su vienu iš programinių sistemų kūrėjų, kad jie įvestų naują elektroninio pašto adresą į tavo nustatymus.

Tu gali ištrinti savo elektroninio pašto adresą iš nustatymų bet kuriuo metu.

Elektroninės konferencijos[keisti]

Jei tu prisijungsi prie mūsų elektroninės konferencijos, tavo elektroninio pašto adresas bus pasiekiamas bet kuriam kitam prisijungusiam vartotojui. Dauguma konferencijų archyvai yra publikuojami viešai ir tavo elektroninio pašto adresas gali būti paminėtas viename iš laiškų. Konferencijos taip yra archyvuojamos Gmane services. Konferencijų laiškai paprastai yra nemodifikuojami ir netrinami, bet ypatingu atveju gali būti daromos išimtys.

Informaciniai elektroninio pašto adresai[keisti]

Keletas elektroninio pašto adresų (išvardinta žemiau) persiunčia laiškus savanorių komandai, kuri turi bendruomenės pasitikėjimą ir naudoja OTRS programinę įrangą laiškų peržiūrai ir atsakymams. Laiškai, nusiųsti į šiuos adresus, nėra vieši publikuojami, tačiau yra pasiekiami savanorių komandai. Tavo elektroninio pašto adresas yra viešas šios komandos viduje. Taip pat ši komanda gali aptarti tavo laiško turinį, kad būtų rastas geriausias atsakymas į tavo paklausimą.

IRC[keisti]

Bendraujant IRC kanale, tavo IP adresas gali būti paviešintas kitiems dalyviams. Skirtingi kanalai turi skirtingas taisykles ir logai gali būti publikuojami.

Naudotojo duomenys[keisti]

Naudotojo duomenys, tokie kaip puslapių redagavimo laikas ar naudotojo atliktų pakeitimų skaičius, yra viešai prieinamas “naudotojo indėlis“ skyrelyje. Kartais agreguota informacija yra publikuojama kitų naudotojų.

Naudotojo panaikinimas[keisti]

Naudotojų paskyros, jas sukūrus, negali būti panaikintos. Programinių sistemų kūrėjai turi galimybę pakeisti slapyvardį, bet tam reikia, kad pats naudotojas to pageidautų. Vikimedijos Fondas negarantuoja, kad slapyvardis bus pakeistas.

Ar konkreti naudotojo informacija bus ištrinta, priklauso nuo trynimo taisyklių tame projekte, kuriame ta informacija yra saugoma.

Teksto trynimas[keisti]

Teksto trynimas Vikimedijos projektuose neištrina jo visam laikui. Paprastuose puslapiuose kiekvienas gali peržiūrėti senas puslapio versijas ir atstatyti ištrintą/pakeistą tekstą. Jeigu visas puslapis yra ištrintas, bet kuris administratorius gali peržiūrėti, kas ištrinta ir atstatyti informaciją. Tik programinių sistemų kūrėjai gali visam laikui ištrinti Vikimedijos projektuose saugomą informaciją. Nėra jokios garantijos, kad taip atsitiks, nebent to reikalaujant įstatymui.

Nuorodos[keisti]