Kategorija:Archlinux

Iš Žinynas.
Jump to navigation Jump to search
600px-Archlinux-official-fullcolour.svg.png
Archlinux-2014-07-lxqt.png
Kūrėjas Judd Vinet
OS šeima GNU/Linux
kūrimo būsena Dabartinė
Kodo modelis Laisvoji programinė įranga
Paskutinė versija 2014.07.03 / 201 m. Liepos 3 d.
Branduolio tipas Monolitinis branduolys
Licencija GPL ir įvairios kitos Laisvosios Licencijos
Svetainė www.archlinux.org

ArchLinux yra Linux platinamasis paketas, kurį pradėjo kurti Judas Vinetas (Judd Vinet), įkvėptas kito Linux platinamojo paketo – CRUX. ArchLinux yra bendros paskirties Linux platinamasis paketas, kuris gali būti modifikuotas pagal vartotojo poreikius.
Tai realizuojama tuo, kad mažame instaliaciniame diske pateikiama "core" versija užimanti mažiau nei 300 MB, o toliau vartotojas, ją įsirašęs, tęsia sistemos parengimą ir programų instaliaciją savo nuožiūra. Tai tarsi priešingybė grafinei Ubuntu instaliacijai, kuri per apie 20 minučių įdiegia kelis gigabaitus įvairaus turinio, kurio dalies vartotojui gali neprireikti. Toks ArchLinux lankstumas, deja, turi ir trūkumų. Operacinės sistemos naudotojas turi gerokai daugiau laiko skirti instaliacijai, turi nebijoti naudotis komandine eilute ir paskaityti naujokų gidą iš ArchWiki (gidas yra parengtas ir lietuvių kalba). Šis trūkumas tampa privalumu, kai greit ir iš praktikos daug sužinoma apie Linux sistemas, išmokstama savarankiškai spręsti pagrindines problemas.
ArchLinux optimizuota i686 arba x86-64 tipo CPU (paraleliai ledžiamos dvi kiekvienos paketo versijos) taip siekiant geriausio galimo našumo tiek moderniuose, tiek senesnės architektūros kompiuteriuose, tačiau itin senuose kopiuteriuose, tokiuose kaip Pentium I ArchLinux neveikia. Tik tokios optimizacijos dėka ArchLinux yra ko gero sparčiausiai veikianti iš instaliacijos metu nekompiliuojamų Linux distribucijų.
ArchLinux naudoja kitokią atnaujinimų sistemą. Jau esami naudotojai visada turi naujausią versiją, nes jų sistema ir programos yra sinchronizuojamos su ftp (http protokolą galima naudoti esant reikalui) serverių turiniu įvedus pacman -Syu komandą ir todėl jiems nereikia papildomai rūpintis atnaujinimu. Ftp serverius prižiūri distribucijos kūrėjai.