Mac OS X

Iš Žinynas.
Jump to navigation Jump to search

MacOS anksčiau OS X (dar anksčiau - Mac OS X) yra operacinė sistema (OS), skirta Apple firmos gaminamiems kompiuteriams, vadinamiems Macintosh (Mac). Tai vieninteliai kompiuteriai, kuriuose naudojama ši operacinė sistema, nors sistemos branduolys – Darwin dirba ir kitokių architektūrų mašinose (pvz., i386).

Mac OS X išleista 2001 m., kai Apple, nusipirkusi NeXT įmonę, jos gamintų NextStep ir OpenStep sistemų pagrindu sukūrė iš principo naują operacinę sistemą savo kompiuteriams. Ši operacinė sistema pakeitė ankstesnes Mac operacines sistemas (9-os ir ankstesnių versijų Mac OS). Mac OS X sukurta UNIX, visų pirma – FreeBSD pagrindu. Grafinė aplinka sukurta, remiantis PostScript ir OpenStep. Mac OS X yra daugiafunkcinė OS, kitaip tariant, palaiko daugelio programų ir vartotojų bendrą darbą, tinka ir asmeniniams kompiuteriams, ir darbo stotims, ir serveriams.

Skirtingai nuo ankstesnių Apple operacinių sistemų, Mac OS X 10.4 versija tapo suderinama su Intel procesoriais. Ankstesnės operacinės sistemos versijos veikė tik PowerPC procesorius turinčiuose kompiuteriuose.

Operacinės sistemos versiją „Mac OS X 10.5 Leopard“ Apple išleido 2007 metų spalio 26 dieną. 10.5 versija siūlo atnaujintą Finder, galingą atsarginių kopijų darymo įrankį Time Machine, su sistema taip pat vartotojas gauna programą Boot Camp, kurios pagalba galima įdiegti Microsoft Windows operacines sistemas į Macintosh kompiuterius su Intel procesoriais.